Den Gyldne Cirkel og Sydkysten i Island – Solformørkelse 2026

Grupperejse

8 dage

CPH

Udsolgt

Forside / Rejser til Island / Grupperejser til Island / Den Gyldne Cirkel og Sydkysten i Island – Solformørkelse 2026

Oplev total solformørkelse i Island – august 2026

Glæd jer til en storslået rejse til Island, hvor I både kommer helt tæt på vulkaner, gletsjere, vandfald og varme kilder – og får en helt særlig oplevelse med en total solformørkelse! På denne nøje tilrettelagte rundrejse med dansktalende guide udforsker vi nogle af Islands største seværdigheder: Den Gyldne Cirkel, Vestmannaøerne, sorte sandstrande og smukke vandfald langs sydkysten. Vi bader i den dampende Secret Lagoon, besøger gletsjerudstillinger i Reykjavik og kommer på hvalsafari med udsigt til Nordatlanten.

Rejsens højdepunkt er den totale solformørkelse den 12. august 2026, som vi oplever under kyndig vejledning af astronom og videnskabsformidler Ole J. Knudsen i samarbejde med Nordens hus i Reykjavik. Det bliver en helt særlig dag, hvor naturens kræfter og Islands magiske stemning forenes i ét øjeblik.

Prisen inkluderer:

  • Direkte fly fra Billund/København – Keflavik t/r med Icelandair inkl. alle skatter og afgifter
  • 23 kg check-in bagage og 10 kg håndbagage
  • Alle transfers og bustransport som beskrevet
  • Alle seværdigheder ifølge program
  • 7 overnatninger i delt dobbeltværelse
  • Morgenmad 7 dage
  • Middag 6 dage (to retter, eksklusiv drikkevarer)
  • Foredrag i Nordens hus med astronomi-formidler Ole J. Knudsen
  • Solformørkelsesudflugt
  • Udflugt til Den Gyldne Cirkel
  • Entré til Secret Lagoon inkl. håndklæder
  • Udflugt til Sydkysten og de smukke vandfald
  • Udflugt til Vestmannaøerne inklusiv Eldheimar vulkanmuseum
  • Entré til Skógar Museum, med lokal guide
  • Entré til Wonders of Iceland
  • Hvalsafari fra Reykjavik (varighed 3 timer)
  • Lokal dansktalende guide på alle udflugter
  • Inkl. bidrag til rejsegarantifonden

Prisen inkluderer ikke:

  • Frokoster (undtagen dag 2)
  • Turistskat/overnatningsskat

Det er muligt at tegne rejse- års- og afbestillingsforsikring gennem Gouda Rejseforsikring. Du kan finde mere information og vælge den forsikring, der passer til dig under: Praktiske informationer -> Afbestillings- og rejseforsikring.

Mulige tilkøb:

Seng på hotelværelse

Når du vælger et enkeltværelse, får du dit eget private værelse uden deling. Prisen for enkeltværelset tilføjes til prisen på rejsen.

4.250 kr.

Person bader i Sky Lagoon.

Sky Lagoon i Island er en luksuriøs geotermisk spa med en spektakulær udsigt over Atlanterhavet. Med varme kilder og en unik infinity-pool skaber den en beroligende oplevelse, der kombinerer moderne komfort med Islands naturlige skønhed. Læs mere

895 kr.

Glade personer prøver forlystelsen "Fly over Iceland"

FlyOver Iceland (varighed ca. 30 min) er en 5D oplevelse, hvor du svæver over Islands natur foran en 20 meter skærm. Specialeffekter som vind og tåge skaber en uforglemmelig flyvetur med avanceret teknologi. Læs mere

325 kr.

250 kr.

Afrejsedatoer Fly ikon

Din rejseplan

Dag 1


Velkommen til Island

Ved ankomst til Keflavik står jeres guide fra Vilholdt Rejser klar med et skilt med vores logo og tager imod jer i lufthavnen.

Når gruppen er samlet, kører vi direkte mod hovedstaden Reykjavik, hvor I har dagen på egen hånd. Der vil være mulighed for check-in senere på dagen på Hotel Vellir.

Overnatning: Hotel Vellir

Smukke farverige huse i Islands hovedstad Reykjavik
Islands hovedstad Reykjavik.
Þingvellir Nationalpark
Þingvellir Nationalpark

Dag 2


Den Gyldne Cirkel og Secret Lagoon

Efter en god nats søvn og en dejlig morgenmad begynder vi rejsens første store udflugt: Den Gyldne Cirkel. Første stop er Þingvellir Nationalpark – et sted med stor historisk og geologisk betydning. Her mødtes verdens ældste fungerende parlament, Altinget, fra år 930 og næsten 900 år frem. Til frokost besøger vi det stemningsfulde drivhus Friðheimar, hvor vi får en rundvisning og nyder et lækkert måltid blandt tomatplanter og grønne omgivelser.

Vi fortsætter til det storslåede vandfald Gullfoss, hvor smeltevandet fra Langjökull buldrer ned i to-tre etaper. Lidt længere fremme venter de boblende og spruttende gejsere i Haukadalur. Geysir selv er i dvale, men naboen Strokkur springer regelmæssigt og sender en vandfontæne op mod himlen.

Dagen rundes af med afslapning i den dampende varme kilde Secret Lagoon – Islands ældste badebassin. Her kan I nyde det varme vand og den særlige stemning, mens dampen stiger op omkring jer. Om aftenen venter en hyggelig middag med 2-retters menu på Restaurant Hygge – en skøn afslutning på en dag fyldt med oplevelser.

Seværdigheder: Den Gyldne Cirkel – Nationalparken Þingvellir – Gullfoss – Geysir – FriðheimarSecret Lagoon
Forplejning: morgenmad, frokost og aftensmad
Overnatning: Hotel Eyjafjallajökull

Dag 3


Vestmannaøerne

Efter morgenmaden sætter vi kurs mod Landeyjarhavn, hvor vi går om bord på elfærgen Herjólfur, der sejler os til den enestående øgruppe Vestmannaeyjar. Vulkanøen Heimaey, som er den eneste beboede ø i gruppen, byder på dramatisk natur, stejle klipper og et rigt fugleliv – heriblandt den farverige søpapegøje, Lunden, som holder til på klippesiderne i sommermånederne.

Dagens program på øen omfatter bl.a. et besøg ved stavkirken Stafkirkjan og den imponerende vulkan Eldfell, som sidst havde udbrud i 1973 og ændrede øens landskab markant. Vi udforsker også de naturskønne områder Herjólfsdalur og Stórhöfdi, hvor udsigten og vinden tager pusten fra én.

Et højdepunkt er besøget på Eldheimar – et spændende museum bygget op omkring en udgravet ruin fra det store vulkanudbrud. Her får vi et stærkt indblik i, hvordan naturens kræfter påvirkede livet på øen. Om aftenen nyder vi en 2-retters middag på den populære Restaurant Gott, inden færgen sejler os tilbage til fastlandet. En dag fuld af naturoplevelser, historie og rå skønhed.

Seværdigheder: Vestmannaøerne – Heimaey – Eldheimar Vulkanmuseum – Vulkanen Eldfell
Forplejning: morgenmad og middag
Overnatning: Hotel Eyjafjallajökull

Udsigt ud over Heimaey
Udsigt ud over Heimaey.
Skógafoss vandfaldet i Island set fra luften
Skógafoss vandfaldet

Dag 4


Sydstrandens smukke vandfald og den sorte strand

Efter morgenmad starter dagen med to af Sydislands mest stemningsfulde vandfald: det mægtige Skógafoss og det mere skjulte Kvernufoss. Herefter besøger vi Skógarmuseum, som med sine tusindvis af genstande og gamle bygninger giver et levende indblik i, hvordan islændinge levede før i tiden. Den lokale guide viser rundt og fortæller.

Frokosten kan nydes i den lille by Vík í Mýrdal, der ligger ved foden af gletsjeren Mýrdalsjökull – under hvilken vulkanen Katla ulmer. Turen går videre til den sorte strand Reynisfjara, kendt for sine karakteristiske søjlebasaltklipper og kraftfulde bølger fra Atlanterhavet.

Vi fortsætter til gletsjertungen Sólheimajökull, hvor vi kommer tæt på den smeltende is og ser tydelige spor af klimaforandringer. Inden vi vender tilbage til hotellet, stopper vi ved Seljalandsfoss – et smukt vandfald, hvor man kan gå om bag vandgardinet.

Om aftenen venter middag på hotellets restaurant.

Seværdigheder: Skogarmuseum – Kvernufoss – Skogafoss – den sorte strand – Vik – Sólheimajökull – Seljalandsfoss
Forplejning: morgenmad og middag
Overnatning: Hotel Eyjafjallajökull

Dag 5


Reykjavik og Wonders of Iceland

Vi starter dagen med et besøg på Wonders of Iceland i Perlan – et sted, hvor du kommer helt tæt på nogle af Islands mest spektakulære naturfænomener. Her kan du gå ind i en ægte isgrotte og opleve kulden fra en gletsjer, se hvordan vulkaner og jordskælv har formet landet, og læne dig tilbage i planetariet til et betagende nordlysshow, der bringer himlens dans ned på jorden.

Efter besøget kører vi ind til hjertet af Reykjavik, hvor eftermiddagen er til fri disposition. Gå på opdagelse i byens hyggelige gader, besøg Hallgrímskirkja, kig ind i koncerthuset Harpa eller slap af ved den gamle havn med udsigt til fjorden.

Om aftenen samles vi igen og nyder en 2-retters middag på Restaurant Potturinn & Pannan kl. 18.00 – en hyggelig afslutning på en dag med både indsigt og byliv.

Seværdigheder: Wonders of Iceland ReykjavikHallgrímskirkja – Harpa Koncertsal og Konferencecenter – Rådhuset – Höfði-huset – Den Gamle Havn – Bæjarins Beztu Pylsur
Overnatning: Hotel Hlid Fisherman’s Village
Forplejning: morgenmad og middag

Perlan Wonders of Iceland set indefra
Wonders of Iceland museum. Foto: Perlan
Solformørkelse
Solformørkelse

Dag 6


Solformørkelse over Island

I dag venter rejsens absolutte højdepunkt: solformørkelsen. I løbet af dagen forbereder vi os på den sjældne naturoplevelse, der når sit maksimale punkt omkring kl. 18.00, hvor solen – alt efter vejr og placering – dækkes helt eller delvist af månen.

Vilholdt Rejser har til dagens anledning arrangeret et særligt program i samarbejde med Nordens hus i Reykjavik. Her vil astrofysiker Ole J. Knudsen fra Aarhus Space Centre introducere os til solformørkelsens natur og betydning. Med over 25 års erfaring som leder af Steno Museets planetarium og en baggrund i fysik og astronomi, giver Ole medrivende indsigt og billedmateriale, der gør os klar til det magiske øjeblik.

Da en solformørkelse afhænger af vejret, vurderer vi på dagen, hvor på Island forholdene er bedst – og tilpasser os herefter, så vi får de bedst mulige betingelser for at opleve fænomenet.

Om aftenen samles vi til en stemningsfuld 3-retters middag på Restaurant Fjörukráin. Her serveres lækre islandske specialiteter.

Seværdigheder: Solformørkelsesudflugt – foredrag i Nordens hus med Ole J. Knudsen
Overnatning: Hotel Hlid Fisherman’s Village
Forplejning: morgenmad og middag

Dag 7


Hvalsafari og egen tid i Reykjavik

Om morgenen kører vi mod Reykjavik, hvor dagens første store oplevelse venter: hvalsafari i farvandet omkring den islandske hovedstad. Her kan opleves en fjerdedel af verdens hvalarter, og der er registreret hele 23 forskellige hvaltyper i området – fra pukkelhvaler til tandhvaler. Med erfarne naturguider ombord sejler vi ud for at spotte disse imponerende havpattedyr, som ofte viser sig i sommermånederne, når de jager fisk og krill nær kysten. Observationerne sker på naturens præmisser, men chancerne er gode – og guiderne gør deres bedste for at sikre en mindeværdig og lærerig oplevelse.

Efter hvalsafarien er resten af dagen til fri disposition i Reykjavik. Gå på opdagelse i byens stemningsfulde gader, besøg museer, nyd en frokost ved havnen – eller vælg en af de spændende tilkøbsaktiviteter.

Sky Lagoon – en moderne geotermisk spa, hvor du kan slappe af i det varme vand og nyde udsigten over havet fra bassinet, der strækker sig helt ud til kystens klipper. Spaen byder på både dampbade, saunaer og islandske wellness-ritualer.

FlyOver Iceland – en spektakulær 5D-oplevelse, hvor du “flyver” hen over Islands mest dramatiske landskaber via avanceret simulatorteknologi. Med vinden i håret, benene dinglende og naturen på en gigantisk skærm, føles det næsten som at svæve i virkeligheden.

Seværdigheder: ReykjavikhvalsafariHallgrímskirkja – Harpa Koncertsal og Konferencecenter – Rådhuset – Höfði-huset – Den Gamle Havn – Bæjarins Beztu Pylsur
Mulige tilkøb: Sky Lagoon FlyOver Iceland
Overnatning: Hotel Hlid Fisherman’s Village
Forplejning: morgenmad og middag

hvalfinne stikker op af havet ud fra islands kyst
Hvalsafari – pukkelhval
Hallgrimskirkja set fra havet i Reykjavik
Islands hovedstad Reykjavik med Hallgrímskirkja i baggrunden.

Dag 8


Hjemrejse

Efter morgenmaden har vi formiddagen til fri disposition. Over middag er der arrangeret transfer i egen bus til Keflavík Lufthavn, hvor hjemrejsen begynder.

Vi tager afsked med Island – efter en rejse med mange indtryk, fælles oplevelser og minder, som forhåbentlig vil leve længe i erindringen. Hjemkomst i Billund eller Kastrup lufthavn senere samme dag.

Forplejning: morgenmad

Med forbehold for ændringer.
Vilholdt Rejser ApS

Naturskøn sti med kurver gennem Færøernes grønne landskaber

Vil du have de seneste nyheder?

Få adgang til eksklusive rejsetilbud, inspirerende tips og unikke rejseoplevelser. Tilmeld dig vores nyhedsbrev og lad dig inspirere til dit næste eventyr.

Har du spørgsmål? Vi hjælper dig gerne – kontakt os i dag!

Vores rejseeksperter står klar til at finde den perfekte rejse – uanset om du drømmer om en grupperejse, en kør-selv-ferie eller en skræddersyet oplevelse. Med mange års erfaring sikrer vi en tryg og uforglemmelig rejse.

info@vilholdt.dk
70 60 44 77

Charlotte Carlsen

grundlægger af team Island K. Torben Rasmussen.

K. Torben Rasmussen

Lene Jensen

Det siger vores gæster: