Skolerejse 1 – Island

  • Grupperejse

    5 dage

    BLL eller CPH

    Fra

    4.995,-

Studietur til Island – Den Gyldne Cirkel og vandretur Reykjadalur

Rejs til Island på skolerejse eller studietur med dansktalende guide på alle udflugter. På denne rejse til Island har vi valgt at bosætte jer i Reykjavik med mulighed for flere forskellige aktiviteter efter ønske. Vi opererer vores ture i egne busser og er derfor meget fleksibel på program. Vi kan tilbyde en pakkerejse med og uden mad.

Denne skolerejse til Island inkluderer de populære udflugter i Island “Den Gyldne Cirkel” som består af de mest berømte seværdigheder Thingvellir, Geysir og Gullfoss, samt en meget spændende vandretur på 7 km op i fjeldene ved Hveragerdi, “Reykjardalur” hvor turen kulminerer med et ægte bad i varm kilde.

Prisen inkluderer:

  • Fly t/r København/Billund – Keflavik med Icelandair
  • Alle skatter og afgifter inkl. bidrag til Rejsegarantifonden
  • Lufthavnstransfer Keflavik – Reykjavik t/r
  • Rundrejse som beskrevet i program
  • Transport og seværdigheder ifølge program
  • 4 overnatninger på vandrehjem Reykjavik
  • Morgenmad alle dage
  • Dansk talende guide på alle udflugter
  • Heldagsudflugt til Den Gyldne Cirkel
  • Vandretur Reykjardalur

Prisen inkluderer ikke:

  • Frokoster og aftensmad
  • Afbestillings- og rejseforsikringer (forespørg for pris)

Tilkøb:

På ankomstdagen får du en sandwich og en flaske vand til busturen til hotellet. Vælg mellem kylling og æg, tun, ost og skinke, vegansk eller vegetarisk. Bemærk, at billedet af sandwichen kan variere.

85,- DKK

Vi sørger for aftensmad og madpakker til gruppen.

350,- DKK
pr. person

Oplev Seljalandsfoss, Skogafoss, Solheimajokull, gletsjervandring og den sorte strand

899,- DKK
pr. person

Oplev Seljalandfoss og Thorsmark.

899,- DKK
pr. person

Besøgscenter Hellisheidavirkjun viser geotermisk energiudnyttelse og bæredygtig energiproduktion gennem interaktive udstillinger nær Reykjavik, Island.

100,- DKK
pr. person

Tag på hvalsafari omkring Islands kyster og oplev vågehvaler, pukkelhvaler og blåhvaler. Fra april til september hjælper erfarne guider dig med at spotte hvaler, sæler og delfiner.

840,- DKK

FlyOver Iceland (varighed ca. 30 min) er en 5D oplevelse, hvor du svæver over Islands natur foran en 20 meter skærm. Specialeffekter som vind og tåge skaber en uforglemmelig flyvetur med avanceret teknologi.

325,- DKK

Secret Lagoon er en idyllisk varm kilde omgivet af damp, gejsere og naturskønne stier. Nyd en autentisk oplevelse i naturen.

225,- DKK

Den Blå Lagune er en geotermisk spa i Island, kendt for varmt mineralrigt vand og afslappende oplevelser tæt på Reykjavik.

595,- DKK

Skal vi skræddersy jeres skolerejse?

Få en gratis gennemgang af jeres muligheder

Din rejseplan

Dag 1


Velkommen til Island

Afgang Billund/København – Keflavik.

OPS! Det er kun sen afgang  fra Billund mandag og fredag fra 23. maj – 1. november kl. 22.35

I bliver hentet af Vilholdt Rejser og kørt til overnatningsstedet i Reykjavik.

Overnatning: Reykjavik området

Mulige tilkøb: Fra København er der muligt at tilkøbe entre til Blå Lagune se tilkøb. Fra Billund er der muligt at tilkøbe sandwich i bussen ved ankomst.

Islands hovedstad Reykjavik.
Det smukke vandfald Gullfoss.

Dag 2


Den Gyldne Cirkel

Oplev den mest berømte turistattraktion i Island den Gyldne Cirkel som består af Nationalpark Tingvellir, Geysir og det smukke vandfald Gullfoss. Du rejser ikke til Island medmindre du besøger disse fantastiske seværdigheder. Vores guide fortæller om historien helt fra første bosættelse og beskriver udviklingen i Island gennem tiderne og drager hele tiden paralleller mellem Island og Danmark til at fremme forståelsen.

Inden at vi kører tilbage til vandrehjemmet er der muligt at tilkøbe et afslappende ophold i den naturlige, varme kilde Secret Lagoon.

Seværdigheder: Thingvellir, Geysir, Gullfoss, Secret Lagoon

Overnatning: Reykjavik området

Forplejning: Morgenmad

Dag 3


På denne dag er der muligt at udforske Reykjavik på egen hånd eller tilkøbe udflugter til Sydstranden eller Þórsmörk. Vælg herunder en af de muligheder som passer bedst til jer:

Mulighed 1

Reykjavik

Reykjavik, Her er der rig mulighed for at opleve den islandske kultur, historie eller bare gå på shopping og nyde en af de mindste storbyer i hele verden. Vi kan arrangere skolebesøg, virksomhedsbesøg eller alt som I ønsker at få ind i jeres rejse til Island eller Færøerne. Vi har selvfølgelig gode forslag hvad der kunne være interessant og muligt.

Overnatning: Hotel i Reykjavik. Specificeres i din rejseplan. Se vores oversigt over hoteller her.

Seværdigheder: Nationalmuseum, kunstmuseet Kjarvalstadir, Hallgrimskirkja, Rådhuset, Harpa, Høfdi, Den gamle havn, Bæjarins bestu

Mulige tilkøb: Museum Perlan, FlyOver IcelandHvalsafari, City sightseeing, Ridning, Cafe besøg, National svømmehallen og wellnes.

Islands hovedstad Reykjavik.

Mulighed 2

De smukke vandfald (tilkøb)

Efter morgenmad besøger vi de smukke vandfald Seljalandsfoss og Skogafoss. Derefter fortsætter turen til den imponerende Sorte Strand (Reynisfjara), som er landets sydligste punkt og hjemsted for mange forskellige søfugle – bl.a. den smukke og farverige søpapegøje. Vi stopper i Vik til madpakker, shopping og handler lidt sødt til bussen.

Vi går på opdagelse på gletsjeren Solheimajokull og ser på de enorme klimaændringer som tydeligt kan mærkes i området og gletsjeren forsvinder i en hastighed som aldrig før. Vi tilbyder en gletsjervandring med vores erfarne gletsjerguide som er inkluderet i turen. Hvis tiden er til det og stemningen høj, finder vi altid på noget ekstra udfordrende aktiviteter inden vi skal tilbage til Reykjavik.

Overnatning: Hotel i Reykjavik. Specificeres i din rejseplan. Se vores oversigt over hoteller her.

Seværdigheder: SeljalandsfossSkogafoss, Dyholaey, Den Sorte Strand, Solheimajokull, Vik,

Vandfaldet Seljalandsfoss.

Mulighed 3

Þórsmörk (tilkøb)

Denne dag byder på en helt særlig naturoplevelse. Vi kører fra Reykjavik til Þórsmörk i en specialbygget højlandsbus. Vi skal køre offroad, over floder i et bjergtagende landskab. I 2010 var der et vulkanudbrud i Island som stoppede hele flytrafikken i Europa så folk blev strandet og ikke kunne komme hjem fra ferie. Vi ser på vulkanen Eyjafjallajokull går i dybden med vulkaner og kører helt tæt på hvor katastrofen fandt sted. En meget spændende fortælling.

Vi går på forskellige vandreture og oplever Þórsmörk som ligger mellem de tre gletsjere Tindfjallajokull, Eyjafjallajokull og Myrdalsjokull. Derfor er klimaet i dalen mildere end i resten af det sydlige Island. Du kommer til at opleve en enestående udsigt over gletsjerne på turen. Oplev også Stakkholtsgja, hvor blandt andet Game of Thrones er blevet optaget.

På vej tilbage til Reykjavik stopper vi først ved Seljalandsfoss og derefter ved Njals Saga museum. Her ser vi en film om vulkanudbruddet i Eyjafjallajokull, som sætter punktum og billeder på vores fortællinger.

Overnatning: Hotel i Reykjavik. Specificeres i din rejseplan. Se vores oversigt over hoteller her.

Seværdigheder: Þórsmörk, Gigjokull, Valahnukur, Langidalur, Stakkholtsgja, Seljalandsfoss

Einhyrningur set fra luften. Þórsmörk og Eyjafjallajökull i baggrunden.
Varme kilder i Reykjadalur.

Dag 4


Hveragerði og Reykjavik

Efter morgenmad kører vi til Hveragerdi og tager på vandretur i det geotermiske område Reykjadalur. Vandringen varer ca. 3 timer med badning i en ægte varm kilde op i bjergene. Et unikt udsigt på ruten hvor fjeldene skifter farve hele tiden og man kan mærke de boblende varme kilder og aktiviteten i undergrunden helt tæt på. Området er det geotermisk og i nærheden er det største kraftvarmeværk i verden Hellisheidavirkjun. Der er muligt at tilkøbe en rundvisning på værket på vej tilbage til Reykjavik.

Reykjavik med guidet tur. Efterfølgende er det muligt at udforske verdens mindste storby Reykjavik og opleve den islandske kultur på egen hånd. Besøg f.eks. Islands Nationalmuseum, kunstmuseet Kjarvalstadir, Hallgrimskirkja, Reykjavik Rådhus eller Harpa – operahuset. Midtbyen er også i sig selv et besøg værd. Reykjavik har desuden to kæmpestore indkøbscentre, der er kendt for at have alle mærkevarer.

Seværdigheder: Hveragerdi, Reykjadalur, Harpa operahus, Hallgrimskirkja, Rådhuset, Altingi, city centrum m.m.

Mulige tilkøb: Hvalsafari, FlyOver Iceland, Hellisheidavirkjun

Overnatning: Reykjavik område

Forplejning: Morgenmad

Dag 5


Farvel Island

Efter nogle oplevelsesrige dage i Sagaøens fortryllende natur, er det nu tid til at drage hjem igen – med minder for livet.

Lufthavnstransport til Keflavik og hjemrejse med Icelandair til Billund eller København.

Ændringer i programmet kan forekomme.

Fly letter fra Keflavik.
Naturskøn sti med kurver gennem Færøernes grønne landskaber

Vil du have de seneste nyheder?

Få adgang til eksklusive rejsetilbud, inspirerende tips og unikke rejseoplevelser. Tilmeld dig vores nyhedsbrev og lad dig inspirere til dit næste eventyr.

Nyhedsbrev – Mailchimp

Vi indsamler dine personoplysninger, når du tilmelder dig vores nyhedsbrev eller bruger vores hjemmeside. Læs mere om vores håndtering af dine oplysninger i vores persondatapolitik.
Husk du kan altid afmelde her, eller direkte i nyhedsbrevet.

Har du spørgsmål? Vi hjælper dig gerne – kontakt os i dag!

Vores rejseeksperter står klar til at finde den perfekte rejse – uanset om du drømmer om en grupperejse, en kør-selv-ferie eller en skræddersyet oplevelse. Med mange års erfaring sikrer vi en tryg og uforglemmelig rejse.

info@vilholdt.dk
70 60 44 77

Profilfoto af Charlotte Carlsen

Charlotte Carlsen
Rejsekonsulent

Profilfoto af K. Torben Rasmussen

K. Torben Rasmussen
Rejsekonsulent

Profilfoto af Carina Vilholdt

Carina Thordarson Vilholdt
Rejsekonsulent

Det siger vores gæster: