Prisen gælder for 1 person ved 2 personer i delt dobbeltværelse.
Uforglemmelig rejse til Færøerne
Oplev Færøerne på 5 dage med udflugter gennem det skønne landskab. Nyd det helt nybyggede 4* Hotel Hilton Garden Inn eller 4* Hotel Brandan i Tórshavn med morgenmad.
Få en unik oplevelse af dette fantastiske hjørne af kongeriget, der hæver sig op fra sin plads i den nordøstlige del af Atlanterhavet, og byder ind med natur og omgivelser meget ulig det, vi omgiver os med til hverdag.
Oplev spændende udflugter til Gjógv, Klaksvik, Saksun og meget mere i selskab med en dansk talende guide.
Helt sikkert en af de mest sikre rejsedestinationer i 2021
Afgang den 6. maj kl. 11.40 (Hotel Brandan).
Afgang den 20. maj kl. 11.40 (Hotel Hilton Garden Inn).
På forespørgsel afgang fra København og Aalborg
Hilton Garden Inn er det nye internationale hotel på Færøerne. Et unikt, udsøgt, smukt og moderne hotel med spektakulær panoramaudsigt i rolige omgivelser.
Hilton Garden Inn Færøerne er indbegrebet af nordisk luksus og komfort på Færøerne. Nyd den verdenskendte Hilton-gæstfrihed, kvalitet og service i en af verdens mindste hovedstæder, Tórshavn.
Restauranten på stedet byder på lokale råvarer og er åben til morgenmad, frokost og middag.
Nyd Hotel Brandan i Tórshavn, som er et flot og nybygget 4-stjernet hotel i nordisk design. Hotellet ligger kun 3 minutter fra centrum og har både sauna, hot tubs og fitness-faciliteter.
Få en unik oplevelse af dette fantastiske hjørne af kongeriget, der hæver sig op fra sin plads i den nordøstlige del af Atlanterhavet, og byder ind med natur og omgivelser meget ulig det, vi omgiver os med til hverdag.
Direkte fly Billund - Færøerne t/r med Atlantic Airways
Alle skatter og afgifter
20 kg check-in bagage og 8 kg håndbagage
Bustransfer lufthavnen - hotellet t/r
4 overnatninger hotel Hilton Garden Inn eller Hotel Brandan Torshavn
Morgenmad alle dage
Heldagsudflugt til det nordlige Eysturoy og Klaksvik
Heldagsudflugt til Tjørnuvik og Saksun
Udflugt Kirkjubøur
Dansk talende guide på alle udflugter
Afbestillings- og rejseforsikringer
Enkeltværelse 1.875,- kr.
Fra Billund
Fra København og Aalborg på forespørgsel
Afgang fra Billund kl. 11:40 med ankomst i Vágar kl. 12:40
Afgang fra København og Aalborg på forespørgsel
På vejen til hovedstaden Torshavn stopper vi ved Kirkjubøur, som er en af de ældste bygder på Færøerne og har ca. 80 indbyggere. Som bispesæde var bygden i middelalderen Færøernes kulturelle og åndelige højborg.
I Kirkjubøur er der mulighed for at besøge Roykstovan, der er et af de ældste, beboede huse i verden. Siden 1557 har generationer af familien Patursson levet og drevet denne gård.
Overnatning: Hotel Brandan eller Hotel Hilton Garden Inn
Seværdigheder: Torshavn, den gamle bydel Reyni, Tinganes, Skansin, Kirkjubøur, Roykstovan, Magnus Katedralen.
På denne dag har I mulighed for at tage på byvandring i Tórshavn på egen hånd. Torshavn er en af verdens mindste og mest unikke hovedstæder beliggende ved vandet med udsigt til de omkringliggende bjerge. Tórshavn blev første gang blev nævnt på skrift i år 1075 og betragtes dermed som en af Nordeuropas ældste hovedsteder. Oplev for eksempel de gamle bydele, hvor smalle stræder, trapper og klippegrund blander sig med de små, sorttjærede huse med hvide vinduer og grønne græstage.
Seværdigheder: Torshavn
Overnatning: Hotel Brandan eller Hotel Hilton Garden Inn
Forplejning: Morgenmad
Afgang fra Hotellet kl. 9.30
Bussen stopper ved hvalfangerstationen við Air. Her får man en god indsigt i hvordan halfangst forgik på Færøerne. Efter at have passeret Atlanterhavsbroen mellem Streymoy og Eysturoy går turen til Eiði og videre mod Gjógv. På vejen vil I passere stenformationerne “Kæmpen og Kællingen” og straks derefter Færøernes højeste fjeld, Slættaratindur (882 m).
Fra Gjógv forsætter turen mod mod Klaksvik, hvor vi spiser frokost. Derefter sejler vi ud til Kalsoy og besøger SÆLKVINDEN en tur som man ikke må gå glip af. Klaksvik er den næst største by på Færøerne og kendt for godt fiskeri.
Seværdigheder: Hvalfangerstationen við Air, Eiði, Gjógv, Klaksvik, Kalsoy, Sælkvinden
Overnatning: Hotel Brandan eller Hotel Hilton Garden Inn
Forplejning: Morgenmad
Turen går til Tjørnuvik og Saksun byder på 2 meget smukke og charmerende strande. Mærk suset og nyd stranden ved Atlanterhavet. Stop ved det billedskønne vandfald Fossá på vejen. Vandfaldet Fossá er et af de højeste vandfald på Færøerne og en af de største attraktioner på Streymoy.
Tjørnuvík er en færøsk bygd med 48 indbyggere. omgivet af høje fjelde på det nordlige Streymoy. Bygden ligger smukt i bunden af en bugt med udsigt til Risin og Kellingin. Den gamle bygdekirke blev 1858 flyttet i mindre dele over vardestien til Saksun. Først 1937 fik Tjørnuvík sin nuværende kirke Tjørnuvíkar kirkja.
Uanset hvor du kører hen på Færøerne, ser du vidunderlig natur. Men Saksun på den nordlige del af øen Streymoy er en klasse for sig. Det er et spektakulært område, hvor du som menneske føler dig meget lille, men samtidig yderst taknemmelig. Bygden har kun 8 indbyggere.
Seværdigheder: Fossá, Tjørnuvik og Saksun
Overnatning: Hotel Brandan eller Hotel Hilton Garden Inn
Forplejning: Morgenmad
Efter morgenmad sætter vi kursen mod Vågar-lufthavnen og Gásadalur.
I Gásadalur kan du nyde det fantastiske vandfald Mulafossur og den lille landsby hvor der bor omkring 10 mennesker. I Gåsedal har du en billedskøn udsigt til Tindholmur og Drangarnir, med øen Mykines i baggrunden. I 2004 blev der lavet en tunnel til Gásedalur – ellers var forbindelsen til byen inden kun med helikopter eller på ben over det 400 m høje bjerg. Gåsedalur har nok været den mest isolerede bygd på Færøerne inden tunnelen.
Efter nogle oplevelsesrige dage er det nu tid til at drage hjem igen – med minder for livet.
Afgang Vågar kl. 14.40
Ankomst Billund kl. 17.30
Seværdigheder: Gåsadalur, Mulafossur.
Med forbehold til ændringer